Genel

Psikiyatrik Hastalıkları olan İnsanları Etiketleme!

Ruhsal sağlık sorunları ve madde kullanım bozukluklarının isimlendirmesi çoğu zaman yanlış anlaşılır. Bu yanlış anlaşılma isteyerek yapılabileceği gibi bilgisizlikten de kaynaklanabilir.

Ruhsal sağlık hakkında konuşurken kişi merkezli dil kullanmak , öncelikli olarak kişinin hastalığını değil, kişinin kendisini ilk görmemizi sağlar.

1.Kişilerin hastalığı vardır; kişiler hastalığa dönüşmezler. İnsanlara “şizofrenik”, “alkolik”, “anoreksik” diye hitap etmekten kaçının. Bunun yerine “şizofrenisi olan kişiler” veya “anoreksisi olan bireyler” şeklinde ifadeler kullanın.

2. Tıbbi durumu ” problem” olarak ifade etmek yanlış olabilir. Ruhsal hastalıkları yada hastaları sorun veya sorunlu olarak tarif etmekten uzak durun.

3. “bir şeyden etkilenmiş”, ” bir şeyin kurbanı”, ” bir şeyden muzdarip olan” şeklindeki acıma duygusu ifade eden kelimelerden kaçının.

4. “Deli,”, “çıldırmış”, “dengesiz” gibi alçaltıcı kelimeleri günlük hayatta bile kullanmamaya özen gösterin.

5. İntihar hakkında konuşurken suç faaliyeti anlamı taşıyan öldürmek fiilinden daha doğrusu “kendini öldürmek” şeklinde ifadelerden kaçının.

6. Durum ve bozukluklar büyük harflerle yazılmamalıdır. ( istisnai durumlar, sadece özel isimler barındıran Tourette sendromu ve ya Asperger sendromu gibi bozukluklardır)

7. “başarısız intihar”, “başarılı intihar” gibi intiharı dikkat çekici hale getiren kelimelerden kaçının. Bunların yerine “intihar girişimi” gibi kelimeler kullanın.

kaynak:

stampoutstigma.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s